top of page

Veni, creavi, vici aneb moje vítězství nad YouTube nastavením

Tak a jsme u konce experimentální tvorby a přichází čas na experimentování přímo ve školách.

Právě jsem dokončila nastavení mého prvního edukačního videa. Tento poslední krok zaměřený především na s publikaci videa byl pro mě největší výzvou. Ačkoliv již mám nějaké zkušenosti se zveřejňováním videí na YouTube, prozatím mi stačilo prosté "nahrát a uložit do playlistu X".



Moje výuková videa však vyžadují pozornosti více - je třeba jim vytvořit kapitoly pomocí časové osy a přidat titulky kvůli inkluzivnímu přístupu.

Návody na tyto funkce jsem si našla a zprvu se to nezdálo složité, ale pak se začaly objevovat komplikace. Zaprvé bylo třeba pro aktivaci těchto funkcí ověřit účet, tedy natočit selfie-video a počkat pár hodin na zpřístupnění. Nastavení kapitol bylo jednoduché, kupodivu opravdu stačilo do popisu vide uvést počáteční časy a názvy kapitol a vše se automaticky vygenerovalo. Složitější to už bylo s titulky, které pro Češtinu nejdou vytvořit automaticky, ale je třeba je zadat ručně, nebo nahrát soubor obsahující časové značky (opět pro některé jazyky stačí i bez nich, ale Čeština tu možnost nemá). Po pokusu nahrát wordovský soubor obsahující můj scénář jsem také zjistila, že tento typ souboru není podporován a je třeba zvolit buď formát .scc, nebo .srt. Už už jsem propadala panice, že to fakt budu muset celé psát ručně, ale naštěstí jsem si nakonec vzpomněla na nástroj TurboScribe, který nejen dokonale převede video na scénář, ale doplní i požadované časové značky a umožňuje stažení .src souboru. Problém byl vyřešen. Tedy skoro - samozřejmě jsem se nevyhnula drobným manuálním úpravám titulkových segmentů, aby působily přirozeně.

Další nastavení byly už jen detaily - výběru úvodního obrázku, vložení odkazu na metodiku apod. Dilema mě potkalo u volby, zda video označit za obsah pro děti, protože na jednu stranu jde o video do škol, tedy pro děti (i když starší) je, ale na druhou stranu mají být taková videa dětem doporučována a když nikde není nastavení "od kolika", nepřijde mi nutné toto nabízet divákům PepaPig apod. Videa pro děti také neumožňují přidání závěrečné obrazovky a karet doporučených videí, což by se mi zrovna hodilo, pročež jsem tuto volbu zamítla a jen potvrdila, že "video není nutné omezovat na 18+".



Na světě je tedy prozatím neveřejný playlist Počítačové sítě a v něm první video Jak funguje internet, které mezitím prošlo drobnými úpravami grafiky a voiceoveru, který už nezní tak hrozně uměle. Zda se nakonec dočká i reálného hlasu, je ve hvězdách. Když jsem viděla ceny za minutu voiceoveru profesionálů i začátečníků, nezdá se, že i za poloviční cenu (amatér nejnižší úrovně) to vyjde rozumně, abych si to mohla dovolit. "Možná by něco mohla zafinancovat fakulta, nebo se třeba přímo na ní najde někdo, kdo už to v rámci jiného projektu dělá..." navrhoval řešení můj vedoucí. Jsem tedy zvědavá, jak to dopadne. Nijak mě to ale neomezuje v pokračování tvorby, aneb, jak jsem si teď ověřila, náhrada zvukové stopy obnáší jen pár úprav střihu a při plném soustředění to jde zvládnou asi i do hodiny. Další konzultace mě čeká za necelé dva týdny a to už musím odevzdat celý hotový playlist, nebo minimálně ty nejvíce navazující videa, aby se to stihlo do prázdnin otestovat. Ale teď už věřím, že to stihnu!

 
 
 

Comments


bottom of page