top of page

Podruhé na NASIVu

Aktualizováno: 21. 9. 2024

Po předchozí zkušenosti z roku 2022, kdy jsem se Národního semináře informačního vzdělávání účastnila poprvé, jsem se rozhodla na další ročník zavítat i tento rok, a to i přes to, že se mi termín příliš nehodil. První den jsem běžela rovnou ze zkoušky a druhý den jsem musela osobní účast oželet úplně a spokojit se se záznamy.

Tentokrát byl tématem Učící knihovník jako aktér edukačních výzev 21. století. Program se však neomezoval pouze na zkušenosti knihovníků, ale propojil je i se zástupci škol a muzeí. Právě ta pestrost se mi na této akci líbí, nejenže spojuje obory, ale také odborníky i amatéry z praxe, akademické pracovníky a studenty.

Velmi mě potěšilo zapojení PhDr. Jany Hutníkové zastupující muzea a galerie do bloku Paměťové instituce v rozvoji celoživotního učení – od teorie k praxi, což můžeme chápat jako další krok k propojování zkušeností napříč těmito institucemi i na akademické úrovni. Vzhledem k tématu mé bakalářské práce mi tato přednáška byla velmi blízká a přinesla mi ještě pár podnětů, které jsem mohla do své práce zapracovat.


Některé přednášky člověka naopak trochu rozesmutnily - třeba povědomí o prezenčních i online službách knihoven je mezi žáky navštívených škol dle kolegy doktora Krčála tristní. Občas nemohu uvěřit, že tolik lidí jen o pár let mladších než já opravdu nikdy nebyli v knihovně, nevyužili služeb digitálních knihoven, nebo neví, že jim knihovníci mohou pomoci s rešerší. Je na vině lenost mladších generací, zdánlivá zastaralost knihovních služeb, nebo jejich nedostatečná propagace? Těžko říci, ale tyto dvě výše zmíněné přednášky měly jedno společné - apel na přilákání nejmladších generací, protože "Když je nenaučíme sem chodit, s posledními uživateli naše instituce zaniknou.".


Podobně žalostnou situaci, avšak veselejším způsobem představila Mgr. Dana Veselá, Ph.D., která se věnovala problematice nadaných žáků. Vzdělávací systém na ně často není připravený a často mohou být také zaměněni s žáky "zlobivými", pokud se ve výuce nudí (potřebovali by vyšší úroveň), nebo mají odvahu diskutovat a upozorňovat na chyby vyučujícího. Přednáška obsahovala mnoho doporučení, jak s těmito žáky pracovat. Zaujalo mě například to, že je ze zákona možné, aby žák docházel na vybrané předměty na výuku do vyššího ročníku.


Věděli jste o této možnosti vy?

  • Ano

  • Ne


Také jsme si mohli vyzkoušet pár úkolů, které nadané děti baví, zatímco většina osazenstva této konference si s nimi lámala hlavu. Ale bylo to rozhodně dobré oživení.


Zajímavých témat i zážitků z praxe přinesla konference mnohem více, ale osobně mě asi tyto tři příspěvky zaujaly nejvíce.


Comments


bottom of page