top of page

Ohlédnutí za dalším Animefestem

Jako podporovatelka originálních akcí a budoucí učitelka japonštiny (aaano, příští školní rok mě čeká tato výzva) považuji za vhodné podat report z dalšího ročníku Animefestu.

Tento rok se osvěta zdá být ještě důležitější, protože se náš festival konal ve stejnou dobu jako sjezd sudetoněmeckého sdružení a někteří jeho odpůrci se se rozhodli počastovat nadávkami i některé účastníky AF - ač záměnu postav z anime s Němci považuji minimálně za známku nižší inteligence, nikdy neuškodí si znovu vyjasnit, co Animefest je a jak probíhá.


Kdo, kde a kdy

Na poslední dvě otázky jsou odpovědi jednoduché - AF se koná pravidelně každý květen od pátku do neděle nejblíže datu 25. 5. na brněnském výstavišti, a to tradičně v pavilonu A, k němuž už před nějakou dobou přibyl pavilon E a tento rok i pavilon B. Otázka "kdo" je trochu komplikovanější, protože už se dávno nejedná jen o pár fanatických fanoušků anime v ČR, ale o desítky tisíc návštěvníků různých kultur a s různými motivacemi. Já sama jsem začínala u anime a nadšení pro chození v kostýmu a postupně se přesouvám k objevování asijského jídla, reálií a mentality. Ale najdeme tu i vášnivé hráče, obdivovatele zahraničních cosplayerů, rodiny s dětmi zapojující se do připravených soutěží a další...


A jaké to bylo tento rok?

My jsme se s přítelem opět účastnili všech tří dnů, takže to bylo v prvé řadě náročné a únavné, ale jako vždy to stálo za to.

Letošní ročník se z mého pohledu nesl hlavně v duchu workshopů a komunikačních dovedností, protože se mi podařilo uspět v klikací soutěži a ulovit Základy japonské etikety a Make your own Nerikiri.

V prvním z nich jsme se dozvěděli pár zajímavých pravidel chování, jako například zákaz jezení za chůze na veřejnosti (ani zmrzlinu), tři úrovně poklony nebo nevhodnost očního kontaktu. Neverbální komunikace spolu s výraznou intonací je pro Japonce velmi typická, o tom už jsem se přesvědčila vícekrát.

Druhý workshop, jak už název napovídá, probíhal v angličtině, takže komunikační výzva pro mě, říkala jsem si. Ale nakonec to šlo úplně hladce - s paní Yuko jsem se náhodou seznámila už den předem a povídat si nebyl problém, takže pochopit instrukce s názornými ukázkami a pár českými slovíčky už byla hračka. Vytvořené Wagashi (Nerikiri) bylo 美味しい, ale upřímně mi bylo líto takovou hezkou věc sníst. Nemají prý ale dobrou trvanlivost a cestu domů by nemuselo přežít, tak jsme si ho u taktéž moc dobrého čaje vychutnali.


Co se přednášek týče, byl to z mého pohledu trochu slabší ročník, ale asi jsem se prostě jen trefila na pár přednášejících, kteří na tom s tou komunikací taky nebyli nejlépe. Neplatilo to ale o všech, třeba přednáška Je erotický cosplay pořád cosplay? nás udržela v bdělém stavu až do pozdní 11 h a nebylo to jen tím tématem.

Jediným letošním mínus byl přesun většiny filmových projekcí do rotundy, která bohužel není bezbariérová, a já jen doufám, že tam nepřesnou další z mých oblíbených programů - zaslechla jsem totiž šuškadnu o možném přesunu Japan Stage (moje oblíbené kulturně zaměřené přednášky)...


V mnoha ohledech ale nebyl tento ročník výjimečný, například tím, že bych se opět potřebovala minimálně rozčtvrtit, abych stihla všechen program, nebo tím, že jsme objevili několik dalších zajímavých deskovek. Nechyběly ani dlouhé fronty na přednášky a hodně hodně dobrého jídla a pití.


Zdroje

plakát v úvodním odstavci: My Hero Academia – Line Up [plakát]. Posters.cz [online]. [cit. 26. 5. 2026]. Dostupné z: https://www.posters.cz/plakaty/my-hero-academia-line-up-v71611

fotografie v úvodním odstavci: LANKAŠOVÁ, Markéta. Výjimečný moment, uvedl na sudetském sjezdu bavorský premiér. Ocenili Uhdeho. iDNES.cz [online]. 24. 5. 2026 [cit. 26. 5. 2026]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sjezd-sudetonemecke-krajanske-sdruzeni-bernd-posselt-marcus-soder-brno.A260524_085720_domaci_mls



Komentáře


bottom of page