top of page

Něco málo ze studia učitelství aneb reflexe předmětu PřF:XS020

Další předmět, o který bych se s vámi chtěla podělit, jsem absolvovala v rámci svého učitelského studia a jmenuje se Inspiratorium pro učitele. Kdyby byl nabízen i mimo mateřské obory, určitě bych jej všem vřele doporučila, nu, minimálně všem, kteří mají co dočinění s pedagogikou, ať už školní či volnočasovou. Já ho měla zadaný jako povinný v rámci studia magisterského, ale studenti nastoupivší na učitelský obor již od prváku jej mohou splnit už na bakaláři, takže jsme se zde sešli napříč ročníky i obory (potažmo akreditacemi).


Předmět měl za cíl otevřít účastníkům dveře do světa učitelství, a to jak po stránce teoretické, tak praktické. Tomu odpovídal i průběh většiny hodin, které se vždy zaměřovaly na nějaké téma a my je mohli prozkoumávat skrze různé aktivity. Jedna hodina ke konci semestru pak byla věnována cvičným výstupům.

Některá témata pro mě nová nebyla, protože jsme si o nich něco říkali už v bakalářském studiu na KISKu (třeba EUR model učení, Bloomova taxonomie vzdělávacích cílů, vizualizace čísel či demonstrace a aktivizace ve výuce), ale i tak mě bavilo se jimi zabývat kolektivně i s jinými lidmi a jiným způsobem. To, co se týkalo specificky školního prostředí (např. klima třídy), se zase občas dařilo tematicky propojit s lekcemi jiných pedagogických předmětů, což bylo fajn.

A další fajn věc byla atmosféra - předmět probíhal v učebně s neformálním uspořádáním míst k sezení, k dispozici byl minibar na přípravu kávy a čaje a všichni jsme si tykali. Jak jsme v rámci jedné z aktivit zjistili, jen část z nás už měla nějakou zkušenost s výukou (ať už ve škole či individuálně), přesto bylo sdílení názorů, zkušeností a osobních přístupů časté a užitečné. Také Marek, náš vyučující, má zkušeností dost, s formálním i neformálním vzděláváním. Všechno to spolu dobře hrálo.



Absolvovat předmět tedy z mého pohledu nebylo složité, bylo to spíše jako chodit do kroužku pro dospělé. Dokonce jsme poslední hodinu měli v duchu vánoční besídky - s rozjímáním a cukrovím. Jediné, s čím jsem trochu bojovala, bylo uhlídat si domácí úkoly, ke kterým se člověk musel proklikat v interaktivní osnově a nebyly zadávány z týdne na týden, ale ob jeden, což mě osobně občas svádělo k odložení a zapomenutí. V rámci nich jsme třeba vytvářeli svá pedagogická portfolia a učitelská patera, takže si máme co schovat do budoucna. Já si například předsevzala:

I zde bylo zajímavé pozorovat (a bylo to dokonce povinné), jak k úkolu přistupují ostatní a jaké budoucí učitele bychom z nich mohli mít. Myslím, že to celkem zmírnilo moji skepsi k budoucnosti vzdělávání. Doufám, že všichni svých předsevzetí dostojíme.


Kromě toho jsme získali tipy na zajímavé čtení, podpůrné materiály a snad i nějaké přátele. Tipy na výukové metody také nebyly od věci, ale asi to bylo vždy pro nějakou skupinu více a pro jinou méně relevantní - zeměpisář asi nevyužije pokusy, matematik skupinové čtení odborných textů apod. V tomto to mají vyučující tohoto předmětu celkem těžké, musí to vyvážit a zavděčit se všem akreditacím. Upřímně nevím, jestli by tomu pomohlo, nebo spíše uškodilo, kdybychom aktivity v hodinách plnili ve skupinách podle akreditací - na jednu stranu bychom možná více do hloubky vymýšleli řešení dle našeho předmětu, ale zase bychom se asi tak široce neinspirovali... A o té inspiraci to přeci být má.


Ještě mě čeká "Inspi dvojka" a už se docela těším. Prý bychom tam měli už více vést hodiny my studenti, tak uvidíme. Do té doby si jen musím udělat pořádek v portfoliu, kde se mi namnožily různé podklady k výuce informatiky, psychologie, matematiky a němčiny. Systematické třídění materiálů je zatím moje jediná pedagogická slabost. Pak to bude fajn...


A když už jsme u toho...

Měli byste zájem o nasdílení výukových materiálů (prezentace, hry do výuky, metodické karty apod.), které během studia a pedagogických praxí vytvářím?

  • Ano, určitě, jsem ochotná/ý i odkoupit

  • Kdyby to bylo zdarma, mrkl(a) bych se

  • Ani ne, nech si je :)




Comments


bottom of page