Tak jsem si opět rozšířila své znalosti v oblasti umělé inteligence, tentokrát skrze online kurz Building AI administrovaný Univerzitou v Helsinkách. Nabídka přišla od školy, takže kurz byl nejen zdarma, ale dokonce za jeho absolvování student získal kredity (a v případě zájmu po zaplacení i certifikát). Co víc chtít...
O používání AI už něco vím z jiných předmětů i vlastního zkoumání, o konceptech stojících za její existencí jsem však měla doposud znalosti spíše povrchní (i když jako absolvent IT oboru asi hlubší než širší veřejnost). Proto jsem si z nabídky tří kurzů - základy AI, budování AI a etika AI vybrala právě ten nejvíce technický. A co jsem se tedy dozvěděla?
V několika kapitolách mě kurz provedl technikami tvorby (na pohled) inteligentních systémů od využití jednoduchých algoritmů a vhodné výpočetní síly pro urychlení porovnávání mnoha možností přes využití náhody a pravděpodobnosti pro získání větší flexibility až po základy strojového učení (lineární regrese, hledání nejbližších sousedů atd.) a neuronové sítě (především význam přidání sigmoidní funkce k předchozím postupům).
K většině probíraných technik byly k dispozici praktické úkoly, a to rovnou ve třech úrovních obtížnosti - pro neprogramátory, programátory juniory a pokročilé programátory. Nejjednodušší kategorie tedy většinou obsahovala nějaké otázky na pochopení výkladu, nebo příklady, které je možné vypočítat ručně (případně s kalkulačkou). Programátorské úkoly byly realizovány v Pythonu, který se prý opravdu pro účely strojového učení běžně používán. Já si vždy chtěla zkusit vše, co půjde, a nakonec skončila se splněnými 21 základními úkoly, 15 středně obtížnými a 5 z kategorie nejtěžších. Pravdou ale je, že mi osobně nepřišla vždy obtížnost tak jednoznačná, například u technik strojového učení a neuronových sítí mi algoritmické zpracování přišlo srozumitelnější než teorie.
Celkově mi přišla úroveň kurzu přiměřená (pro studenty VŠ různých oborů) a zakomponovaná cvičení po malých úsecích výkladu považuji za dobrou cestu. Ačkoliv jsem o některých přístupech dříve slyšela, hodně mi pomohlo si je utřídit, vizualizovat a "nakódit". Přímo programátor ze mě asi nebude, ale pokud bych někdy měla být účastna nějakého projektu zaměřeného na AI, nebo ty nástroje prostě jen používat s vědomím, že jim rozumím, nabyté znalosti se určitě zužitkují. A samozřejmě ten certifikát bude v životopise vypadat cool...
Comentarios