top of page

Proč jít (nebo nejít?) na Noc vzdělávání

V tomto příspěvku bych se s vámi chtěla podělit o své ambivalentní dojmy z akce nesoucí název Noc vzdělávání, která se minulý týden již po několikáté konala na vybraných univerzitách (v Praze, Brně a Olomouci).

Mou motivací k návštěvě byl především předmět FF:ISKM23 Design vzdělávacího procesu, v rámci nějž máme za úkol navštívit nějakou akci související se vzděláváním, a protože už jsem po uši namočená v učitelství, chtěla jsem směřovat k němu. A zrovna se naskytla příležitost navštívit akci přímo v Brně a zdarma. Program byl celkem logicky situován do prostor pedagogické fakulty a vypadal takto:

Já jsem si vybrala právě ty dva workshopy, které jsou v harmonogramu označeny bíle, protože reflexe mi přišly využitelnější i jinde než ve škole, ale zase dva workshopy na stejné téma nepotřebuji, tak mi z toho jako druhý vypadl KRAAU. Nakonec mě ale právě tento workshop zvolený vylučovací metodou obohatil více. Možná to bylo obsahem, možná i účastníky - na prvním převažovali ještě trochu nesmělí studenti učitelství, zatímco na druhém více již praktikujících pedagogů, kteří se nebáli přicházet s námitkami a zkušenostmi z praxe. A o čem že to vlastně bylo?


Principy vedení reflexí

Na prvním workshopu jsme měli možnost zažít simulovanou aktivitu a reflexi k ní, přičemž nejprve byla předvedena reflexe špatná a po společném odhalení problémů její napravená verze. Také jsme se dost zabývali tím, že reflexe není vždy stejná, ale naopak může mít různé variace, používat různé metody a směřovat k různým cílům.

cíl reflexe (potažmo celého programu)

využití

metody

znalost

chceme předat teoretické znalosti

aktivita pro inspiraci/uvědomění mezery, řízená diskuse na připravená témata

dovednost

chceme žáky/účastníky naučit nové postupy, kompetence, techniky apod.

aktivita pro vyzkoušení/osvojení dovedností, diskuse o zkušenosti

postoj

chceme vést k nějakým postojům či hodnotám (ne je vnucovat, ale pomoci s jejich individuálním objevením)

podklady pro utváření názoru, hloubková diskuse o nich, hledání motivací, důsledků, průniků...

proces

ocitáme se na neznámé půdě, v nečekané či vyhrocené situaci, chceme získat vhled (nebo názory)

improvizovaná diskuse o situaci, doptávání na detaily a názory, hledání společného řešení

Co se týče jednotlivých technik práce s publikem, na které se mnoho z účastníků programu nejvíce těšilo, moc nového jsem se nedozvěděla. Víceméně jsme takové školení typu "jak provádět hlasování", "jak a zda vyvolávat", "jak pokládat otázky", "co s nemluvným publikem" atd. absolvovali před moderováním JSNS, takže jsem toto teorii a vlastně i praxi měla za sebou. Další, obecné, tipy mi sice přišly samozřejmé, ale zapsala jsem si je s tím, že vám je sem mohu přehledně nasdílet, ať maximalizuji dopad tohoto workshopu, který mě osobně dal méně, ale očividně se jedná o žádané téma...


Takže zásady dobré reflexe:

  1. Každá reflexe má mít předem stanovený cíl, případně průběh (≠ přesný scénář).

  2. Lektor/moderátor vnáší do reflexe smysl - musí jej sám cítit a projevovat.

  3. Je vhodné si určit, zda chci získat odpověď od všech účastníků, nebo stačí jen vzorek. Toto očekávání je dobré sdělit i účastníkům samotným.

  4. Může pomoci přeformulování otázky, ale příliš rychlé změny otázek naopak škodí (je třeba dát adekvátní prostor k zamyšlení).

  5. Otázky by měly být jednoznačné a směřovat k jedné odpovědi (= neptáme se na více věcí v jedné).

Na závěr přikládám pár těch metod sběru reflexí, kdyby to někoho zajímalo:

Jak můžeme my budoucí učitelé pracovat s KR AAU v našem pedagogickém rozvoji

Program nesoucí tento dlouhý název (a bez použití zkratky by byl ještě delší) se zaměřoval na takzvaný Kompetenční rámec absolventa a absolventky učitelství, což je zjednodušeně řečeno soubor schopnostní, dovedností a projevů chování žádoucích budoucích učitelů oficiálně schválený MŠMT v roce 2023. O tomto rámci už jsem dříve četla a očekávala jsem, že je celkem známý, ale ukázalo se, že praktikující učitelé tyto věci nejspíše míjí a studenti Pedagogické fakulty používají kompetenční rámec vlastní.

Teoretické představení rámce samotného mě tedy opět příliš neobohatilo, ale zajímavé byly například pohledy na samotné kompetence, které různé orgány či lidé definují různými způsoby. Například Ministerstvo práce je dokonce definuje i skrze měřitelnost, což upřímně nezní zrovna rozumně.

Pak jsme ale šli více do hloubky a praxe, to už bylo zajímavější. Dozvěděli jsme se, že na už tak obsáhlý rámec 18 kompetencí rozdělených do 6 oblastí jde rozdělit na ještě menší komponenty - jakési podkompetence, které jdou rozdělit podle úrovně přibližně podle toho, zda jsou obvyklé u absolventů, začínajících učitelů, nebo zkušených učitelů. Samozřejmě je prý možné, že někteří jedinci budou v té či oné kompetenci vyvinutější než v jiné, nebo třeba jen některou úroveň tolik nevnímají a přeskočí, není totiž zcela striktně daná posloupnost, jak si kompetence osvojovat.


Co naopak k dispozici je, jsou návodné kartičky těchto podkompetencí, na kterých jsou jednotlivé projevy daných podkomptencí rozepsány a opatřeny i barevným zařazením do kategorie a úrovně.

Ty se mi moc líbí. Stejně tak se mi líbil tip na práci s nimi tak, že si člověk prostě vybere kartičku, která ho osloví, a sepíše si plán, jak si tuto podkompetenci během stanoveného časového období osvojí. Myslím, že je to takto mnohem uchopitelnější pro všechny potenciální zájemce o seberozvoj.


Když jsme si zkoušeli z časových důvodů jen vybrat jednu kartičku, která je pro nás aktuálně relevantní, bylo zajímavé pozorovat tu pestrost. Aneb důkaz, že každý z nás je originál, má své silné stránky, ale i prostor pro zlepšení...


Také prý Učitel naživo, mateřská organizace přednášející paní Doležalové, pracuje na návodných videích pro provázející učitele. To pro mě byl další zajímavý tip, protože věřím, že taková videa mohou být užitečná ještě jiné skupině - učitelům učitelů, a to mě zajímá.



Asi jsem ze zvyku z konferencí akademiků a oborových profesionálů čekala trochu více (především po stránce obsahové, ale i občerstvovací - jooo, jsem rozmazlená), ale z reakcí ostatních jsem viděla, že si toho odnáší dost, takže pokud si člověk vybere téma, o kterém toho opravdu moc neví, může to nejspíš fungovat. Také oceňuji připravené pracovní listy pro přihlášené účastníky, jen se mi za boha nepodařilo vymyslet meme. Jestli chcete, zkuste si to (nebo křížovku) a můžete mi poslat do chatu 😉


Comentários


bottom of page