Trochu s nostalgií jsem se tento rok opět zúčastnila akce primárně určené středosškolským studentům a pedagogům, ale také všem dalším příznivcům latiny z řad akademických i z řad široké veřejnosti. Prostě všem, kteří, veří, že "Lingua latina non mortua, sed tantum dormit." aneb "Latina není mrtvá, pouze spí."
Akce se koná pravidelně každý rok už od roku 2012 a stále má co nabídnout, ať už člověka zajímá jazyk samotný, kultura s ním spojená či přesahy do dnešní doby.
Tentokrát byla úvodní přednáška zaměřená na osobitý výklad Aeneidy, na kterém autor pracoval kolem 12 let, což je obdivuhodné. Stejně jako to, že se nebál v rámci své prezentace využít ilustrace vygenerováné umělou inteligencí.
Další tři bloky přednášek už vyžadovaly rozhodnutí, co si chce člověk poslechnout - a to byla těžká volba. Já si nakonec vybrala Etymologické hrátky lékařské terminologie, Lingua franca - mosty mezi kulturami a Až já budu velká, bude ze mě jeptiška!.
Dozvěděla jsem se například,
že slova Elixír (původně kámen mudrců) a Alkohol (původně prášek nanášející se na řasy) pochází z arabštiny
že název musculus vznikl připodobněním pohybu svalů k myši běhající pod kůží
že "pravá" lingua franca by neměla mít rodilé mluvčí, ale pokud daný jazyk používají pro dorozumění lidé, pro které není mateřský, lze jej takto označit
že existuje seznam LFC (lingua franca core) obsahující klíčové aspekty pro porozumění
že umístěním dívky do kláštera rodina neušetřila, protože plánované věno musela věnovat klášteru
že abatyše měla ve středověku váženější postavení než rytíř
Akci mohu vřele doporučit. Už nyní byla aula nacpaná k prasknutí, zájem tedy rozhdoně narůstá, tak zároveň doufám, že si s ním organizátoři i do budoucna poradí.
Považujete latinu za mrtvý jazyk?
Ano, už patří jen do dějepisu.
Skoro, přece jen se ještě používá pro církevní účely.
Ne, latinsky se dá vést i běžný rozhovor.
Comments